-
Leszek Balcerowicz: Stabilizacja i reformy w czasie nadzwyczajnej i normalnej polityki | 2020-01-11
więcejTen rozdział opiera się nie tylko na moich osobistych wspomnieniach, ale także na licznych dokumentach, zapiskach, notatkach służbowych i artykułach prasowych, które przeglądałem podczas pisania książki na temat mojej działalności publicznej w ciągu ostatnich 25 lat. Skorzystałem z komentarzy Stanisława Gomułki, Stefana Kawalca, Jerzego Koźmińskiego i Ryszarda Petru.
-
Aleksander Łaszek komentuje rządową ustawę o likwidacji OFE, INNPoland | 2020-01-10
więcejZdaniem dr Aleksandra Łaszka, głównego ekonomisty FOR, to do której instytucji konkretnie trafią miliardy złotych pochodzące z opłaty przekształceniowej ma znaczenie drugorzędne. Ta kwota i tak zasili finanse publiczne i będzie do dyspozycji rządzących tu i teraz, to znaczy na przestrzeni najbliższych dwóch lat.
-
Weź udział w licytacji i wesprzyj z nami WOŚP! | 2020-01-08
więcejRazem z Leszkiem Balcerowiczem po raz kolejny wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! W tym roku na aukcji charytatywnej będzie można wylicytować m.in. wspólny spacer.
-
Blog FOR: To koszty socjalizmu były zbyt wysokie | 2020-01-08
więcejZgodnie z oczekiwaniami, trzydziesta rocznica przedstawienia planu Balcerowicza jest dla wielu osób okazją do przypomnienia pobrzmiewających od lat sloganów na temat polskiej transformacji. To smutna konstatacja, bo polskie reformy rynkowe, wprowadzone wcześnie i w sposób radykalny, pozwoliły uniknąć wysokich kosztów ratowania dziedzictwa socjalizmu i rozpocząć proces niwelowania zacofania rozwojowego względem Zachodu.
-
Aleksander Łaszek komentuje rekompensaty za podwyższone ceny prądu, Money.pl | 2020-01-07
więcej- Widzę dwa problemy tego rozwiązania. Po pierwsze, Polakom w jakiś sposób trzeba te pieniądze wręczyć. Rodzi się pytanie jak? Będą musieli składać wnioski i pokazywać, ile zapłacili za prąd w danym roku czy wypłacimy z góry taką samą kwotę? Po drugie, takie rozwiązanie rodzi masę problemów, masę biurokracji i jeszcze więcej niepotrzebnych kosztów - mówi Money.pl dr Aleksander Łaszek, ekspert FOR.
-
Aleksander Łaszek: Podatek cukrowy uderzy w przedsiębiorców, Money.pl | 2020-01-07
więcej- Przyszedł moment, w którym politycy muszą zacząć realizować obietnicę podwyższania nakładów na ochronę zdrowia i NFZ. Opłata cukrowa wydaje się właśnie odpowiedzią na te zaległe obietnice. Tym bardziej, że przepisy mają zacząć obowiązywać już od kwietnia tego roku. Przedsiębiorcy nie mają realnej szansy na zmianę receptur, na zmianę składów produktów - komentuje dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
-
Blog FOR: Liberalne think tanki są potrzebne | 2020-01-02
więcejPrzemówienie wygłoszone 17 grudnia 2019 r. podczas konferencji z okazji 30-lecia przemian gospodarczych w Polsce, którą zorganizowała Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).
-
Leszek Balcerowicz o transformacji: Przyspieszyłbym reformę podatkową, Onet | 2020-01-02
więcejCo zdaniem Balcerowicza było największym problemem w 1989 r.? - Odziedziczona po poprzednikach inflacja brała się z tego, że w końcówce PRL coraz bardziej brakowało pieniędzy w budżecie i w rosnącym stopniu wydatki były pokrywane z tego, co potocznie się zwie drukowaniem pieniędzy. To negatywnie odróżniało Polskę np. od Czechosłowacji, gdzie inflacja była na poziomie 10 proc. rocznie., czy Węgier (30 proc. rocznie). A u nas w drugiej połowie 1989. było 20-30 proc. miesięcznie! Takie finansowanie budżetu u schyłku socjalizmu było pochodną wielkiej presji na wzrost płac, która z kolei była ubocznym efektem dążenia do zmiany systemu - mówi w rozmowie z gazetą.
-
Leszek Balcerowicz: Jedną rzecz zrobiłbym inaczej, gdybym mógł cofnąć czas o 30 lat, Business Insider Polska | 2020-01-02
więcejGdybym mógł cofnąć czas i coś zmienić, przyspieszyłbym reformę podatkową - mówi prof. Leszek Balcerowicz, autor planu transformacji gospodarczej Polski, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
-
J. Kurski: Polska była krajem upokarzającej biedy. Z tego bagna wyciągnął nas Leszek Balcerowicz, Gazeta Wyborcza | 2020-01-02
więcej- Czytam w mediach społecznościowych głodne kawałki, że PRL dawała każdemu "mieszkanie i pracę" i że moje pokolenie na tym skorzystało. Jakoś nie zauważyłem. Ale skoro socjalizm był taki dobry i sprawiedliwy, to dlaczego z hukiem upadł? - mówi Jarosław Kurski.