Zgłoś problem z biurokracją - UlepszPrawo.pl
Złe przepisy prawne oraz zachowania pracowników urzędów często utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy na co dzień napotykają bariery, które podnoszą koszty ich działalności. Forum Obywatelskiego Rozwoju, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dziennik Gazeta Prawna chcą zmienić tę sytuację. W ramach prowadzonej wspólnie akcji Przedsiębiorcza Polska, uruchomiły stronę internetową UlepszPrawo.pl.
- Istnieje poważny problem ciągłego zalewu złych przepisów. One ograniczają wolność, wolność gospodarczą, a efektem tego jest wolniejsze tempo rozwoju kraju. To zresztą nie tylko nasze doświadczenie. Wszystkie partie polityczne deklarują, że są za usuwaniem złych przepisów, ale osiągnięte efekty są daleko mniejsze, niż wynika z zapowiedzi. I aby ta luka między deklaracjami a efektami była mniejsza, potrzebne są jak zwykle inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego. A właśnie taką inicjatywę ze świata mediów i przedsiębiorczości chcemy uruchomić i bardzo się cieszymy, że możemy to zrobić z „DGP“. – powiedział prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną 14 września br.
Na stronie www.UlepszPrawo.pl dostępna jest ankieta, za pomocą której przedsiębiorcy mogą przekazać informacje o złych przepisach i działaniach urzędników, które utrudniają im prowadzenie działalności. Zebrane informacje posłużą do opracowania raportów analizujących bariery, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy, a także promujących zmiany, które obniżą koszty prowadzenia własnego biznesu w naszym kraju.
- Dobre prawo to jest prawo, które z pożytkiem dla ogółu wyważa sprzeczne interesy obywateli. By takie wyważanie było możliwe oraz było nadzorowane przez obywateli, konieczne jest systematyczne monitorowanie działania prawa w praktyce. Strona internetowa UlepszPrawo.pl jest potrzebnym i pożytecznym krokiem w tym kierunku. – powiedział Paweł Dobrowolski, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Organizatorzy akcji zachęcają przedsiębiorców do zgłaszania swoich problemów, by na podstawie indywidualnych przypadków możliwe było sporządzenie całościowego obrazu najbardziej dolegliwych regulacji.
Więcej informacji: Emilia Legieta, e-mail: emilia.legieta@for.org.pl, kom. 691 232 993.