-
Leszek Balcerowicz o propozycji zmian w konstytucji: To jest paradoksalne, TVN24 | 2019-11-21
więcejWkraczamy w okres spowolnienia gospodarki - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 profesor Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów. Jego zdaniem, "do głosu będą dochodzić szkody wynikające z polityki PiS-u na czele z obniżeniem wieku emerytalnego, oraz nacjonalizacją".
-
Aleksander Łaszek o zmianach w podatku CIT, Gazeta.pl NEXT | 2019-11-21
więcejPremier Mateusz Morawiecki zapowiedział w swoim wtorkowym expose wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u. Na razie nie znamy ani szczegółów estońskiego CIT-u w Polsce, ani daty jego wprowadzenia. Wiemy natomiast z expose premiera, że miałby on objąć wyłącznie mikro- i małe firmy, a nie wszystkie przedsiębiorstwa. W opinii Aleksandra Łaszka, głównego ekonomisty Fundacji FOR, może to skomplikować system podatkowy.
-
Nominanci PiS ignorują wyrok TSUE i apel KOS, OKO.Press | 2019-11-21
więcejPomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019, odnoszącego się do niego stanowiska Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, a także apelu 13 organizacji zrzeszających prawników i zajmujących się obroną praworządności w Polsce o niezwłoczne wykonanie wyroku TSUE przez organy polskiego państwa, KRS i Izba Dyscyplinarna SN pracują dalej.
-
Leszek Balcerowicz: Wolny rynek nie ma dobrej prasy. Lepiej być demagogiem, Nowy Przemysł | 2019-11-21
więcejBy bronić wolnego rynku, trzeba się najzwyczajniej bardzo napracować, trudniej się z tym przebić w komunikacji ze społeczeństwem - wie z doświadczenia prof. Leszek Balcerowicz. A kto zyskuje poklask? O tym w rozmowie z Adamem Sofułem i Jackiem Ziarno dla Nowego Przemysłu.
-
Aleksander Łaszek o PPK: Jestem przeciwny tworzeniu kolejnych zapisów w Konstytucji RP, Super Express | 2019-11-20
więcejW podobnym tonie wypowiedział się dla superbiz.pl główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Aleksander Łaszek. Ekspert jest przeciwny tworzeniu kolejnych zapisów w Konstytucji RP.
- Premier Morawiecki w expose przyznał, że ustawy w Polsce wiele nie znaczą. Bo przecież w ustawie o PPK jest wprost napisane, że są to środki prywatne ("2. Środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK, z zastrzeżeniem art. 105"). Założenie, że ustawa to za mało jest bardzo niebezpieczne; gdyby przyjąć ten sposób myślenia można by było dojść do wniosku, że tylko te instrumenty, które zostaną wpisane do konstytucji są bezpieczne. Zamiast mnożyć zapisy w konstytucji, kolejne rządy powinny bardziej szanować prawo, z czym rząd PiS miał problemy.
-
Aleksander Łaszek: Rząd przyznaje, że sam nie szanuje ustaw, Gazeta.pl NEXT | 2019-11-20
więcejPremier Mateusz Morawiecki zaproponował w expose, by Konstytucji zapisać ochronę pieniedzy zgromadzonych w PPK i na IKE. - Rząd apelując o zagwarantowanie PPK w konstytucji przyznaje, że sam nie szanuje ustaw - mówił w Studiu Biznes Aleksander Łaszek, ekonomista FOR.
-
Apel ws. wykonania wyroku TSUE, OKO.Press | 2019-11-20
więcejStanowisko i apel podpisały m.in. Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia", Stowarzyszenie Sędziów "THEMIS", Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", Wolne Sądy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju, nasze Archiwum Osiatyńskiego.
-
Leszek Balcerowicz laureatem nagrody Bruna Leoni, La Nuova Bussola Quotidiana | 2019-11-20
więcejW 30 rocznicę Aksamitnej Rewolucji w Europie Wschodniej Leszek Balcerowicz został uhonorowany nagrodą Bruna Leoni.
-
Aleksander Łaszek: Pomysł wprowadzenia estońskiego CIT-u nie jest nowy, Money.pl | 2019-11-19
więcejJak wskazuje dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, pomysł wprowadzenia estońskiego CIT-u nie jest nowy, a proponowała go już Platforma Obywatelska.
-
FOR o 500+ - wysokie koszty, mała skuteczność, Business Insider Polska | 2019-11-19
więcejPolitycy dotrzymali słowa m.in. przy programie Rodzina 500 plus, przy czym – jak podkreślają autorzy raportu – mimo że Polacy go sobie chwalą, to jednak jest on krytykowany za niewielką skuteczność w poprawie sytuacji demograficznej w Polsce. Zgodnie z raportem Forum Obywatelskiego Rozwoju, w 2017 roku odnotowano niewielki wzrost liczby urodzeń, a w 2018 roku nastąpił ich spadek. FOR podkreśla również, że następujące po wprowadzeniu programu zjawisko zmniejszenia ubóstwa miało mniejszą skalę niż zakładano, z samym programem wiążą się wysokie koszty realizacji, które ograniczają wydatki państwa na inne cele.