Forum Obywatelskiego Rozowju wraz z Audioteką przygotowało cykl wydawniczy audiobooków, które promują idee indywidualnej i politycznej wolności, rządów prawa, wolnego rynku oraz prawa własności. Zestaw przygotowany został z myślą o osobach, które chciałyby zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami w wolnościowej myśli ekonomicznej i politycznej.
W naszym zestawieniu znalazły się więc prace XIX wiecznych tytanów liberalizmu takich jak Frederick Bastiat i John Steuart Mill. Eseje takie jak Państwo, Prawo, Co widać czego nie widać a także Utylitaryzm i O wolności mimo, iż napisane ponad 200 lat temu, nadal zaskakują swoją wnikliwością i przystępnością. Nie mogło zabraknąć w tej kolekcji omówienia prac Adama Smitha – ojca współczesnej ekonomii. Jednakże ze względu na objętość i złożoność jego podstawowych dzieł, czyli Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów oraz Teorii uczuć moralnych zdecydowaliśmy się umieścić pozycję Jamesa Buchanana opisującą zwięźle życie i idee tego najważniejszego z przedstawicieli szkockiego oświecenia.
W zestawieniu silną reprezentację posiadają przedstawiciele tzw. Austriackiej szkoły ekonomii. Szkoła ta stawia w centrum swojej myśli wolny rynek jako system uczenia się, pozyskiwania informacji i weryfikacji błędnych decyzji a jej najważniejsze elementy opisane są w pracach Henrego Hazlitta, Ludwiga von Misesa i bardziej współczesnego autora Thomasa Sowella.
Kolejny autor w naszym zestawieniu to laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, niekwestionowany autorytet w dziedzinie polityki monetarnej a także najbardziej elokwentny popularyzator wolności gospodarczej, czyli Milton Friedman. Jego dzieło Kapitalizm i Wolność do dziś pozostaje jednym z niedoścignionych wzorów książki, która tłumaczy złożone mechanizmy ekonomii w przystępny sposób. Friedman to najbardziej znany przedstawiciel monetaryzmu. Zaś szkołę ekonomii podażowej reprezentuje w naszym zestawieniu George Gilder. Jego dzieło Bogactwo i nędza było jedną z ulubionych książek Ronalda Reagana zaś ekonomiści podażowi mieli największy wpływ na kształt rewolucji gospodarczej przeprowadzonej przez tego prezydenta w latach 80. Ubiegłego wieku.
Zestaw uzupełnia książka Johna Blundela: Portret Żelaznej Damy czyli biografia jednego z najwybitniejszych polityków ubiegłego stulecia Lady Margaret Thatcher. Zdecydowaliśmy się umieścić tą książkę w zestawieniu aby pokazać, że idee wolnościowe są możliwe do wprowadzenia w twardych realiach polityki i że nie tylko przynoszą rozwój i bogactwo społeczeństwa ale także pozwalają politykowi je głoszącemu wygrać powszechne wybory. I to trzy razy z rzędu.
Drogi słuchaczu zapraszamy cię do świata idei, które pomogą ci zrozumieć funkcjonowanie otaczającego nas świata.
Leszek Balcerowicz poleca ,,biblioteczkę wolnościową" [VIDEO]