"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Edukacja ekonomiczna a społeczeństwo obywatelskie - zapraszamy na konferencję dla nauczycieli

Forum Obywatelskiego Rozwoju wraz z Bankiem Zachodnim WBK mają przyjemność zaprosić nauczycieli na kolejne spotkanie z ekonomistami oraz specjalistami w dziedzinie innowacyjnego nauczania ekonomii w szkołach.

Zapraszamy nauczycieli historii i społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce do udziału w bezpłatnej konferencji pt. "EDUKACJA EKONOMICZNA A SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE"

25 maja 2017r. (czwartek) godz. 10.00-17.00
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, budynek główny, aula VII (3. piętro), al. Niepodległości 162,


Konferencje, które odbyły się w poprzednich latach: „Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach”, „Edukacja ekonomiczna w XXI wieku” oraz „Po co nam ta ekonomia? – czyli jak skutecznie jej uczyć”, cieszyły się dużym zainteresowaniem m.in. nauczycieli, dyrektorów szkół i metodyków. Wierzymy, że tegoroczne wydarzenie pozwoli na spotkanie i dyskusję w szerokim gronie na temat społeczeństwa obywatelskiego, edukacji oraz nauczania ekonomii.

Ze względu na przystępną treść oraz różnorodne ćwiczenia, opracowane przez nas materiały cieszą się rosnącą popularnością oraz uznaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Współpracujący z nami metodycy dołożyli wszelkich starań, aby przedstawiane na lekcjach zagadnienia społeczno-gospodarcze interesowały, a na pewno nie były nudne.

Konferencja składać się będzie z trzech paneli tematycznych:

1. Rozpoczniemy od panelu dyskusyjnego „Nauczanie ekonomii a postawa obywatelska”. Debata będzie miała na celu zmierzenie się z pytaniem „Jaki jest związek między ekonomią a świadomością obywatelską?”. Każdy z ekspertów przedstawi spostrzeżenia związane z nauczaniem ekonomii oraz zaprezentuje rekomendacje. Ekspertami panelu będą: Marek Tatała, wiceprezes i ekonomista FOR, Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Centrum Edukacji Obywatelskiej, dr Aneta Waszkiewicz, wykładowczyni w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

2. Podczas panelu: „Kongres Młodzieży Przedsiębiorczej – współpraca na rzecz wzrostu świadomości ekonomicznej” panie Iwona Brożyna i Iwona Wojciechowska z 1 oddziału Banku Zachodniego WBK w Świdnicy, opowiedzą o nowej formie edukacji i aktywizacji uczniów, jaka powstała w Świdnicy. Zaprezentują także efekty współpracy ze szkołami w zakresie edukacji ekonomicznej z wykorzystaniem „Komiksów ekonomicznych”.

3. Ostatnią częścią konferencji będzie panel dyskusyjny pt. „Wyzwania w nauczaniu ekonomii”. Dr Katarzyna Mikołajczyk, Akademia Młodego Ekonomisty SGH, dr Dariusz Danilewicz, wykładowca SGH oraz Stanisław Kwiatkowski, członek zarządu Instytutu Misesa, zaprezentują efekty swojej pracy naukowej, dydaktycznej oraz przedstawią nauczycielom rekomendacje dotyczące nauczania ekonomii na różnych poziomach edukacji. W tym panelu nauczyciele dowiedzą się, z jakimi wyzwaniami mogą się spotkać i jak mogą sobie z tym radzić.

Po każdym z paneli przewidziana jest dyskusja. Zwieńczeniem konferencji będzie wykład prof. Leszka Balcerowicza. 

Zgłoszenia na konferencję będą przyjmowane do 22 maja 2017 r. 

Każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie 2 antologie VIII edycji "Komiksów ekonomicznych", do których dołączone są płyty ze scenariuszami lekcji oraz książkę „Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy“ Wolfganga Koydla. Uczestnicy otrzymają również zaświadczenie o udziale w konferencji.

Formularz rejestracyjny dostępny jest na dole strony (pod tabelką z planem konferencji).

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Konferencja stanowi część VIII edycji projektu edukacyjnego „Komiksy Ekonomiczne”, którego celem jest propagowanie edukacji ekonomicznej oraz zwiększanie świadomości obywatelskiej wśród uczniów gimnazjów i liceów. Na podstawie nadesłanych prac w konkursie na komiks ekonomiczny, FOR wydaje specjalny album zawierający wybrane komiksy wraz ze scenariuszami lekcji dla nauczycieli, które można zamawiać poprzez formularz na stronie: www.for.org.pl. 

Plan konferencji
Godziny Panel Prelegenci
9.00-10.00 Rejestracja uczestników

 

10.00-10.20

Wystąpienie prezes FOR Agaty Stremeckiej oraz JM rektora SGH prof. Marka Rockiego

  • Agata Stremecka, prezes FOR
  • Marek Rocki, rektor SGH, senator RP
10.20-12.00 I panel: Nauczanie ekonomii a postawa obywatelska
  • Marek Tatała, wiceprezes i ekonomista FOR
  • dr Aneta Waszkiewicz, wykładowczyni SGH
  • Sylwia Żmijewska–Kwiręg, szefowa działu programów obywatelskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej
12.00-12.20 I przerwa kawowa  
12.20-14.00 II panel: Kongres Młodzieży Przedsiębiorczej – współpraca na rzecz wzrostu świadomości ekonomicznej
  • Iwona Wojciechowska, dyrektor  1 oddziału BZWBK w Świdnicy
  • Iwona Brożyna, kierownik obsługi klientów, 1 oddział BZWBK w Świdnicy
14.00-14.40 Przerwa obiadowa  
14.40-16.10 III panel: Wyzwania w nauczaniu ekonomii
  • dr Katarzyna Mikołajczyk, Akademia Młodego Ekonomisty SGH
  • Stanisław Kwiatkowski, członek zarządu Instytutu Misesa
  • dr Dariusz Danilewicz, wykładowca SGH
16.10-16.30 II przerwa kawowa  
16.30-17.00 Wykład podsumowujący
  • prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR, ekonomista, były wicepremier i minister finansów

 

Pliki do pobrania: