"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

  • Komunikat 13/2018: Danina solidarnościowa” - kolejny wzrost podatków

    Komunikat 13/2018: "Danina solidarnościowa” - kolejny wzrost podatków | 2018-05-16

    Proponowana tzw. „danina solidarnościowa” jest kolejną podwyżką podatków wprowadzoną przez rząd PiS. Poza wprowadzeniem nowego podatku od kredytów rząd efektywnie zwiększa opodatkowanie zamrażając stawki PIT, utrzymując podwyższoną stawkę VAT, znosząc 30-krotność limitu składek ZUS oraz zmieniając zasady rozliczania podatku CIT. Pomimo że działaniom tym towarzyszą obniżki podatków dla wybranych grup (osoby o najniższych dochodach, twórcy, inwestujący przedsiębiorcy), to łącznym efektem jest postępujący wzrost obciążeń podatkowych.

    więcej
  • Aleksander Łaszek: Poland: The Bill for Government Services in 2017, 4Liberty

    Aleksander Łaszek: Poland: The Bill for Government Services in 2017, 4Liberty | 2018-05-16

    On April 27, 2018, Civil Development Forum (FOR) presented The Bill for Government Services in 2017, which shows the structure of Poland’s government expenditures. Like every year, the current seventh edition of the campaign took place just before the tax filing deadline.

    więcej
  • Wybiórczo | Etatyzm gubił gospodarkę II RP

    "Wybiórczo" | Etatyzm gubił gospodarkę II RP | 2018-05-15

    Im bardziej propaganda PRL zohydzała Polskę międzywojenną, tym chętniej Polacy rozpamiętywali jej sukcesy gospodarcze, wspominali mocnego złotego, budowę portu w Gdyni, wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i jego wielkie inwestycje. Mity dotyczące II Rzeczpospolitej pokutują do dziś, stanowiąc inspirację dla polityków rządu Prawa i Sprawiedliwości. Warto je skonfrontować z rzeczywistością. Polska, inaczej niż Czechosłowacja i Węgry nie poprawiła w dwudziestoleciu międzywojennym swej pozycji gospodarczej, a przyczyną był nadmierny etatyzm, powodujący marnowanie kapitału i krępujący wolną przedsiębiorczość.

    więcej
  • Rafał Trzeciakowski o propozycji skrócenia czasu pracy, Radio TOK FM

    Rafał Trzeciakowski o propozycji skrócenia czasu pracy, Radio TOK FM | 2018-05-15

    Adrian Zandberg i Rafał Trzeciakowski o propozycji skrócenia pracy do siedmiu godzin dziennie.

    więcej
  • Ile kosztują Cię emeryci, ile policja, a ile 500 plus? Mamy to policzone, BiqData Gazeta Wyborcza

    Ile kosztują Cię emeryci, ile policja, a ile 500 plus? Mamy to policzone, BiqData Gazeta Wyborcza | 2018-05-15

    Forum Obywatelskiego Rozwoju co roku przygotowuje rachunek od państwa. W ciągu sześciu lat wydatki państwa finansowane z naszych kieszeni wzrosły z 18,5 tys. zł do 21,5 tys. zł rocznie.
     

    więcej
  • Raport FOR: Gospodarka cyfrowa wytwarza w Polsce 4% PKB, MarketNews24

    Raport FOR: Gospodarka cyfrowa wytwarza w Polsce 4% PKB, MarketNews24 | 2018-05-12

    Gospodarka cyfrowa bezpośrednio wytwarza w Polsce 4% PKB. O tym, jak szybko zmienia się świat w czasach e-gospodarki, świadczy choćby to, że w USA więcej niż co trzecia para poznaje się przez Internet.

    więcej
  • Raport FOR: Nowe technologie a gospodarka, Progress for Poland

    Raport FOR: Nowe technologie a gospodarka, Progress for Poland | 2018-05-12

    Dzięki internetowi dochodzi do transakcji, do których dawniej by nie doszło, ze względu na koszty transakcyjne. Internat to także sposób na prezentowanie swoich opinii, uwiarygadniający dla obu stron transakcji. Gospodarka cyfrowa bezpośrednio wytwarza w Polsce 4 proc. PKB. A o tym jak szybko zmienia się świat w czasach e-gospodarki, świadczy choćby to, że w USA więcej niż co trzecia para poznaje się przez internet.

    więcej
  • FOR: Przez niższy wiek emerytury będą niższe, Fakt

    FOR: Przez niższy wiek emerytury będą niższe, Fakt | 2018-05-12

    Obniżenie wieku emerytalnego, zaniżanie przewidywanej długości trwania życia czy zbyt hojnie przyznawane renty wdowom przyczyniają się do problemów w obecnym systemie emerytalnym – ocenia Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. Niski wiek emerytalny i wciąż mała aktywność zawodowa kobiet oznaczają, że nawet 40 proc. z nich będzie w przyszłości otrzymywało minimalną emeryturę. Ratunkiem może się okazać – poza wydłużaniem czasu pracy – zwiększanie oszczędności pracowników na emeryturę, czemu sprzyjać będzie utworzenie pracowniczych planów kapitałowych. O ile środki na nich gromadzone nie będą upolitycznione – podkreśla ekonomista.

    więcej
  • Komunikat 12/2018: Kolejne zmiany w ustawach o sądach – kolejna część pozorowanego dialogu z Komisją Europejską

    Komunikat 12/2018: Kolejne zmiany w ustawach o sądach – kolejna część pozorowanego dialogu z Komisją Europejską | 2018-05-10

    Trwa proces pozorowanych „ustępstw” wobec Komisji Europejskiej ze strony rządzącej większości. Opisywaliśmy już jego pierwszy etap w postaci trzech projektów ustaw, które stały się obowiązującym prawem i niedługo wejdą w życie. Na początku maja do laski marszałkowskiej wpłynęła kolejna nowelizacja ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa, mająca rzekomo wzmocnić pozycję Polski w negocjacjach z Komisją. Ostatecznym celem strony polskiej jest wstrzymanie procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, a tym samym potwierdzenie przez Unię, że w naszym kraju nie dochodzi już do naruszenia zasad praworządności.

    więcej
  • FOR: Przez niższy wiek emerytalny coraz więcej osób będzie otrzymywać minimalne świadczenia, Newseria Biznes

    FOR: Przez niższy wiek emerytalny coraz więcej osób będzie otrzymywać minimalne świadczenia, Newseria Biznes | 2018-05-10

    Obniżenie wieku emerytalnego, zaniżanie przewidywanej długości trwania życia czy zbyt hojnie przyznawane renty wdowom przyczyniają się do problemów w obecnym systemie emerytalnym – ocenia Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. Niski wiek emerytalny i wciąż mała aktywność zawodowa kobiet oznaczają, że nawet 40 proc. z nich będzie w przyszłości otrzymywało minimalną emeryturę. 

    więcej