-
Agata Stremecka: Dlaczego młodzież garnie się do ruchów skrajnych? Bo polska szkoła uczy fałszywej historii, Gazeta Wyborcza | 2018-11-09
więcejTo niebywałe, jak przez 30 lat zaniedbaliśmy kwestię edukacji historycznej. Jak nie potrafiliśmy wytworzyć mody na radość z wolności. Jak pozwalamy bezkarnie szkalować symbole i autorów transformacji.
-
Aleksander Łaszek: Samozatrudnieni nie będą mogli oszczędzać w PPK, Money.pl | 2018-11-09
więcej- Jeśli ze składek wpłacanych do ZUS będzie wynikała emerytura w wysokości 700 zł, to nawet jeśli taka osoba za sprawą IKZE lub PPK będzie miała dodatkowe 600 zł, to ZUS tego nie uwzględni i podniesie emeryturę do emerytury minimalnej – tłumaczy dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
-
Leszek Balcerowicz: Bez wolnego rynku nie ma demokracji, Silesion | 2018-11-09
więcejZdaniem Leszka Balcerowicza każdy, kto krytykuje wolny rynek, powinien uświadomić sobie, że jego zniesienie oznaczałoby także wprowadzenie jakiejś formy autorytaryzmu.
-
Aleksander Łaszek: Samozatrudnionych czekają głodowe emerytury. Nowe przepisy niewiele zmienią, Gazeta Wyborcza | 2018-11-09
więcejTakie pomysły warto skoordynować z ewentualnymi zmianami w sposobie wypłacania emerytury minimalnej, żeby uniknąć sytuacji, że samozatrudniony najpierw korzysta z preferencji podatkowych w IKZE czy PPK, a potem jeszcze i tak dostaje dofinansowanie od podatników w postaci dopłaty do emerytury minimalnej – uważa Aleksander Łaszek.
-
Patryk Wachowiec: Wolne 12.11, czyli przepisy uchwalane w pośpiechu, Rzeczpospolita | 2018-11-09
więcejPatryk Wachowiec był gościem Anny Wojdy w programie #RZECZoPRAWIE, gdzie opowiedział o absurdzie uchwalenia 12 listopada dniem wolnym.
-
Patryk Wachowiec: Władze państwowe nie mogą organizować zgromadzeń. Nie mają podstawy prawnej, Radio TOK FM | 2018-11-09
więcejRzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski przekonywał w tym tygodniu, że rządowy marsz w Warszawie z okazji Święta Niepodległości będzie miał charakter uroczystości państwowych, więc marsz nacjonalistów planowany na tej samej trasie, z mocy prawa, nie może mieć miejsca. Patryk Wachowiec tłumaczył w Radiu TOK FM, że takie prawo nie istnieje.
-
Aleksander Łaszek: Ekonomia współdzielenia to stymulator gospodarki, Rzeczpospolita TV | 2018-11-08
więcej- To nie są nowe zjawiska, tylko dzięki internetowi ich skala bardzo wzrosła. Wspólne dojazdy do pracy, wynajmowanie wolnego pokoju czy wyprzedaż garażowa, to wszystko już było. Dzięki platformom jak Uber, BlaBlaCar czy Airbnb osiągają znacznie większą skalę – powiedział dr Aleksander Łaszek w programie #RZECZoBIZNESIE.
-
FOR: Polska uparcie idzie pod prąd utrudniając przyznawanie obywatelstwa imigrantom, OKO.Press | 2018-11-08
więcejUkraińcy pracują najczęściej na podstawie ważnych kilka miesięcy oświadczeń o powierzeniu pracy, które nie dają nawet możliwości ubiegania się o prawo do stałego pobytu. Z analizy FOR wynika, że Polska uparcie idzie pod prąd. Kiedy większość państw europejskich liberalizuje zasady przyznawania obywatelstwa, Polska je utrudnia.
-
Rafał Trzeciakowski: Tak rozwijała się Polska w ostatnich 100 latach, Business Insider Polska | 2018-11-08
więcejPoziom życia Polaków w przededniu I wojny światowej w 1913 roku, na koniec II RP w 1938 roku i na koniec PRL w 1988 roku, oscylował wokół 20 proc. poziomu życia ówczesnych Amerykanów. Dzięki rozwojowi w III RP dzisiaj jest to już ok. 50 proc. - pisze Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.
-
Rafał Trzeciakowski: Polacy żyją na o połowę niższym poziomie życia niż Amerykanie, NaTemat | 2018-11-08
więcejW swoim komunikacie "100-lecie odzyskania niepodległości a poziom życia Polaków" FOR pokazuje, jak zmieniała się jakość życia na polskich ziemiach od momentu wybuchu I wojny światowej do czasów współczesnych.