-
Patryk Wachowiec komentuje ślubowanie w TK, Radio TOK FM | 2019-12-06
więcej"To mówicie, że Andrzej Duda jest tak dumny z Trybunału Konstytucyjnego i wybranych do niego sędziów, że bał się wpuścić kamery na uroczystość odebrania ślubowania od Pawłowicz i Piotrowicza?" - komentował zaś - nie bez ironii - Patryk Wachowiec z Centrum Analiz dla Rozwoju.
-
Leszek Balcerowicz: Z populistami nie ma co się ścigać na populizm, Dziennik Gazeta Prawna | 2019-12-06
więcejLeszek Balcerowicz, sam zresztą ofiara pomówień i oszczerstw, lubi powtarzać, że „z populistami nie ma co się ścigać na populizm”. Ale moim zdaniem warto – tyle że ten opozycyjny musi być inteligentniejszy, bardziej porywający, a przy tym bardziej wolnościowy niż rządowy.
-
Marek Tatała: Paternalizm i używki. Nadopiekuńcze państwa przeciw wolności, Nowa Konfederacja | 2019-12-04
więcejPolska należy do krajów o silnych restrykcjach, jeśli chodzi o używki. Negatywnie wyróżniamy się szczególnie w obszarze alkoholu i e-papierosów. Konsekwencją paternalizmu jest marginalizacja wolnego wyboru i ludzkiej odpowiedzialności
-
Blog FOR: Afryka potrzebuje wolności, Świat Wolności | 2019-12-03
więcejW kolejnym odcinku cyklu „Świat Wolności” zaczynamy podróż po inicjatywach wolnościowych organizacji pozarządowych od Afryki, gdzie działa coraz więcej grup, zajmujących się promocją liberalnych idei, w tym wolnego rynku, tolerancji i praworządności. Liberałowie w Afryce pracują często w bardzo trudnym otoczeniu, pokazując alternatywę dla wielu złych, etatystycznych polityk, które osłabiają potencjał rozwojowy tego kontynentu. W debacie publicznej pojawia się coraz więcej wolnościowych recept dla Afryki, a niektóre z nich udaje się wprowadzać w życie.
-
Leszek Balcerowicz w rozmowie z okazji 30. rocznicy polskich przemian gospodarczych, RMF Classic | 2019-12-03
więcejBliskie Spotkania z profesorem Leszkiem Balcerowiczem - to rozmowa w 30 lat po transformacji o tym jak wyglądają tamte czasy z perspektywy trzech dekad. To także rozmowa o tym jak uprawianie wyczynowo sportu może przydać się na fotelu wicepremiera.
-
Patryk Wachowiec opisuje związki członków nowej KRS z ministrem Ziobrą, OKO.Press | 2019-12-03
więcejNa 15 członków aż 10 zgłosiły osoby powiązane z ministerstwem, 9 dostało od Ziobry funkcję wice/prezesa sądu, 9 działało w komisjach i zespołach ministerstwa, a 4 było tam zatrudnionych. To poważne zarzuty w myśl wyroku TSUE z 19 listopada. I mocne argumenty dla Sądu Najwyższego. Tekst Patryka Wachowca.
-
Marcin Zieliński demaskuje błędy w exposé M. Morawieckiego, Dziennik Trybuna | 2019-12-03
więcejW swoim exposé Mateusz Morawiecki w dużej mierze powtórzył swoją standardową narrację o mesjańskiej roli PiS w historii III RP. Szansa („moment dziejowy”), przed jaką stanęła Polska w 1989 roku, została „tylko częściowo wykorzystana”. Co gorsza, „neoliberalizm spowodował mętlik pojęciowy i bałagan w systemie wartości” – mówił premier. I chociaż kraj się trochę rozwinął, a nawet „udało się przezwyciężyć wiele bolączek PRL”, to przy okazji „wyprzedaliśmy srebra rodowe”, utraciliśmy przemysł i uzależniliśmy się od zagranicy.
-
Leszek Balcerowicz o sprowadzaniu złota do Polski przez NBP, Fakt | 2019-12-02
więcej- Nie sądzę, aby miało to jakiekolwiek znaczenie dla gospodarki Polski. Być może chodzi tutaj o efekt propagandowy, m.in. o to, aby prezes Glapiński mógł zrobić sobie zdjęcie ze sztabką "odzyskanego' złota" - powiedział Fakt.pl były prezes NBP Leszek Balcerowicz (72 l.), komentując operację sprowadzenia do Polski część rezerw polskiego złota.
-
Leszek Balcerowicz: Państwo dobrobytu PiS to droga do ruiny gospodarki, Onet | 2019-11-29
więcej- Zmierzamy do sytuacji, w której będzie więcej emerytów, a mniej ludzi pracujących. To oznacza kolejne większe obciążenia podatkami ludzi pracujących - mówił prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, wicepremier i minister finansów w trzech rządach, były prezes NBP w rozmowie z Pawłem Rożyńskim z "Rzeczpospolitej".
-
Aleksander Łaszek: Rząd może szybko „przejeść” aktywa z OFE, Parkiet | 2019-11-29
więcej- Moim zdaniem rezerwy zgromadzone w FRD wcześniej czy później zostaną przez polityków „przejedzone” na bieżące potrzeby w okresie, gdy sytuacja demograficzna nie jest jeszcze taka tragiczna - komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - Tymczasem nasz system emerytalny będzie wymagał prawdziwego wsparcie już za pięć-dziesięć lat - dodaje.