-
Jak wygrywa się wolność? Lech Wałęsa i Leszek Balcerowicz, czyli architekci wolności, TVN | 2019-06-18
więcejLech Wałęsa i Leszek Balcerowicz w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską odsłonili kulisy minionego okresu, opowiedzieli o dokonywaniu trudnych wyborów, osobistym poświęceniu, szalonej pracy i wzajemnych stosunkach związkowego przywódcy, który został prezydentem, i naukowca, na którego spadła odpowiedzialność za odbudowanie zrujnowanego kraju.
-
Aleksander Łaszek: 2020 r. będzie rokiem największych obciążeń finansowych nowymi obietnicami, Business Insider Polska | 2019-06-18
więcejAleksander Łaszek, główny ekonomista FOR wylicza, że nowe wydatki doprowadzają wręcz do granicy budżet państwa. Tzw. reguła wydatkowa zdaniem Ministerstwa Finansów nie zostanie przekroczona, ale nie będzie już pola do dalszego wzrostu innych wydatków.
-
Komunikat 23/2019: Obietnice wyborcze PSL - ale to już było | 2019-06-18
więcejW trakcie ostatniej rady krajowej PSL powtórzyło szereg swoich wcześniejszych postulatów, których realizacja doprowadziłaby do pogorszenia stanu finansów publicznych. Powracanie do propozycji w sytuacji rosnącego deficytu spowodowanego realizacją obietnic wyborczych PiS jest niebezpieczne dla polskich finansów publicznych.
-
Opinia KOS 18(5)/2019 ws. wypowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie | 2019-06-18
więcejKomitet Obrony Sprawiedliwości KOS stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwej wypowiedzi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, która miała miejsce podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie w dniu 13 czerwca 2019 r.
-
Leszek Balcerowicz: Kiedy obudzą się polscy studenci w obronie wolności?, Onet | 2019-06-17
więcejGościem Iwony Kutyny w programie "Onet Rano." był Leszek Balcerowicz, który mówił, że czuje się w Polsce wolny, ale dostrzega symptomy zagrożenia wolności. - Jest bardzo wiele osób, mnóstwo młodych, którzy mówią, że przecież nie ma żadnego problemu, bo nie biją na ulicach - stwierdził.
-
FOR: Blisko 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach, Money.pl | 2019-06-16
więcejJak wskazuje FOR, blisko 10 mln pracowników w Polsce zatrudnionych jest w mało wydajnych sektorach, czyli w mikroprzedsiębiorstwach, w rolnictwie, w sektorze publicznym lub pracuje na własny rachunek. Efekt? Połowę polskiego PKB wypracowuje zaledwie 26 proc. pracowników. Druga połowa jest na głowie pozostałych 74 proc.
-
Leszek Balcerowicz: Państwo socjalistyczne to jedno wielkie oszustwo. Dopiero w kapitalizmie mamy solidarność, Gazeta Wyborcza | 2019-06-14
więcej- Kapitalizm jest nieestetyczny, bo bogaci mają zły gust, zatruwają planetę i takie tam slogany - mówi z ironią Leszek Balcerowicz i broni planu swojego autorstwa sprzed 30 lat jako najlepszej drogi od gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej.
-
FOR: Bogatsze kraje charakteryzują się większym zakresem wolności gospodarczej, Spider's Web | 2019-06-12
więcejAutorzy raportu – Rafał Trzeciakowski i Patryk Wachowiec – zastanawiają się też, co dalej. Czy utkniemy na poziomie państw południa, czy będziemy dalej podążać ścieżką rozwoju, goniąc Północ. Sugerowane recepty opierają się na zaznaczaniu roli wolności gospodarczej.
-
Marcin Zieliński: 30 lat polskiej gospodarki w liczbach, Global Economy | 2019-06-12
więcejNiektóre kraje postkomunistyczne są obecnie lepiej rozwinięte od Polski. Dlatego niektórym wydaje się, że Polska po 1989 roku rozwijała się słabo, a na pewno słabiej od tych krajów. To, że Polska pozostaje za tymi krajami nieco w tyle, nie wynika ze słabego rozwoju w ostatnich 30 latach, lecz z tego, że w 1989 roku była krajem na tle regionu bardzo zacofanym. Polska była najbiedniejsza spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które później weszły do Unii Europejskiej. Znajdowała się na poziomie rozwoju ówczesnej Ukrainy.
-
Aleksander Łaszek o długu publicznym Polski, Radio TOK FM | 2019-06-12
więcej- Dług publiczny tak naprawdę przekroczył bilion 3 lata temu, tyle tylko, że mamy różne definicje długu. W poprzednim rządzie kiedy dług publiczny zbliżał się do limitów ustawowych, żeby obejść ustawę zmieniono jego definicję FOR w swoich wyliczeniach posługuje się metodologią Eurostatu, żeby była to metodologia zewnętrzna - mówił dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR, w rozmowie z Piotrem Maślakiem.