-
Marek Tatała: Ekonomia współdzielenia - co to takiego? Super Express | 2018-07-30
więcejJak informuje Marek Tatała, wiceprezes zarządu FOR podobnie jak wiele innych zjawisk w gospodarce, także ekonomia współdzielenia doczekała się różnych prób pomiaru. Indeks Ekonomii Współdzielenia (z ang. Sharing Economy Index) to najnowsza z dostępnych miar. Autorzy indeksu ze szwedzkiego think tanku Timbro nie tylko oszacowali popularność sharing economy w większości państw na świecie, ale też pokazali, jak powinno się rozumieć samo zjawisko.
-
Patryk Wachowiec - Handel w niedziele: w Europie myśli się inaczej, Rzeczpospolita | 2018-07-30
więcejOd pewnego czasu władza lubuje się w porównaniach z zagranicą. Rządzący próbują wykazać, że zmiany w polskim prawie nie tylko nie są szkodliwe, a wręcz zbliżają nas do zachodnich standardów. Zestawienia te są jednak albo celowo zniekształcane, albo niezgodne z panującymi trendami. Jednym z takich przykładów jest zakaz handlu w niedziele.
-
Aleksander Łaszek: Kto skorzysta z małego ZUS-u?, Polskie Radio | 2018-07-30
więcejSenat bez poprawek przyjął ustawę wprowadzającą tzw. "mały ZUS" dla najmniejszych przedsiębiorców. Jak będą wyglądały preferencje dla firm i kto faktycznie będzie mógł z nich skorzystać - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Aleksander Łaszek: Połowę polskiego PKB wytwarza co najwyżej 5,6 mln osób, Newsrm.tv | 2018-07-27
więcejSzacuje się, że połowę polskiego PKB wytwarza co najwyżej 5,6 mln osób pracujących przede wszystkim w spółkach kapitałowych, czyli przedsiębiorstwach mających osobowość prawną. Utrzymywanie się dużych różnic produktywności w gospodarce w połączeniu z niską aktywnością zawodową negatywnie odróżnia Polskę od krajów Europy Zachodniej.
-
FOR: Polskiej gospodarce zagraża brak rąk do pracy i obietnice składane małym firmom, Dziennik Gazeta Prawna | 2018-07-27
więcejForum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przedstawiło przed kilkoma dniami raport, z którego wynika, że 5,6 mln osób zatrudnionych głównie w korporacjach wypracowuje tyle PKB, co 10 mln z mikroprzedsiębiorstw, rolnictwa, szarej strefy, sektora publicznego.
-
Patryk Wachowiec o reformie sądów i jej wpływie na przewlekłość procesową. #RZECZoPRAWIE, Rzeczpospolita | 2018-07-27
więcej- Zwykły obywatel, który nie będzie się zgadzał z wyrokiem i chce odwołać do wyższej instancji może napotkać na problem złego ukształtowania składu Sądu Najwyższego – mówił Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Polska przyjmie imigrantów. O analizie Karoliny Wąsowskiej i Rafała Trzeciakowskiego, EURACTIV | 2018-07-27
więcejForum Obywatelskiego Rozwoju zwraca uwagę, że choć naturalizowanie cudzoziemców jest jednym z dobrych sposobów zatrzymywania ich w danym kraju, to polska administracja bardzo niechętnie to robi – w 2016 r. polskie obywatelstwo otrzymało jedynie 3,7 tys. cudzoziemców.
-
KOS: Stanowisko w sprawie I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf | 2018-07-26
więcejFundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została w ostatnim czasie członkiem Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS. Podczas prac komitetu, FOR reprezentują ekonomista Marek Tatała i analityk prawny Patryk Wachowiec.
Wierzymy, że doświadczenie organizacji zrzeszonych w KOS-ie przyczyniać się będzie do jeszcze skuteczniejszej obrony państwa prawa, w tym niezależności sądownictwa.
Zachęcamy wszystkich do obserwowania KOS-u w mediach społecznościowych i aktywnego wspierania jego działań.
Tymczasem przedstawiamy stanowisko KOS w sprawie I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf, pod którym podpisujemy się jako partnerzy KOS.
-
Aleksander Łaszek: 5,6 mln osób wytwarza połowę PKB Polski, eGospodarka.pl | 2018-07-26
więcejPolska w ciągu ostatnich 28 lat była najszybciej rosnącą gospodarką naszego regionu oraz jednym z najszybciej rosnących krajów UE. Jeszcze w 1989 roku według szacunków Conference Board PKB na mieszkańca Polski wynosiło tylko 34% poziomu niemieckiego, a Polska była najbiedniejszym spośród państw dzisiejszej UE.
-
Aleksander Łaszek: Połowę polskiego PKB wytwarza co najwyżej 5,6 mln osób, Inwestycje.pl | 2018-07-26
więcejSzacuje się, że połowę polskiego PKB wytwarza co najwyżej 5,6 mln osób pracujących przede wszystkim w spółkach kapitałowych, czyli przedsiębiorstwach mających osobowość prawną. Utrzymywanie się dużych różnic produktywności w gospodarce w połączeniu z niską aktywnością zawodową negatywnie odróżnia Polskę od krajów Europy Zachodniej.