-
FOR: Krótkowzroczna polityka i uciążliwe procedury, OKO.Press | 2018-12-19
więcejJak wynika z raportu FOR, prawo nie daje cudzoziemcom pracującym w Polsce możliwości ubiegania się o zezwolenie na stały pobyt. Ukraińcy, którzy często pracują u nas sezonowo co roku, za każdym razem zmuszeni są starać się o nowe zezwolenie.
-
Rafał Trzeciakowski: Nie wypychajmy młodych na emigrację, Rzeczpospolita | 2018-12-18
więcejDoświadczenia innych krajów pokazują, że młodzi będą wyjeżdżać, dopóki dogonimy krajów rozwiniętych pod względem poziomu życia. Irlandia zaczęła zmieniać się z kraju emigrantów w kraj imigrantów dopiero na początku lat 90., kiedy osiągnęła ok. 80% poziomu życia Wielkiej Brytanii. Nasz cud gospodarczy w ostatnich 30 latach pozwolił nam przesunąć się z 25% do prawie 60% Niemiec.
-
Patryk Wachowiec: Sejm niemy, sąd głuchy, Dziennik Gazeta Prawna | 2018-12-18
więcejZaskakujący wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie to zwycięstwo formalizmu nad zdrową logiką. W praktyce zaś oznacza, że władza może zamknąć państwo przed chcącymi ją kontrolować obywatelami. Sprawa Patryk Wachowiec przeciwko szefowi Kancelarii Sejmu budziła emocje ekspertów oraz ogromne zainteresowanie mediów. Był to bowiem pierwszy przypadek, gdy obywatel postanowił walczyć w sądzie z aparatem państwowym, gdyż przedstawiciele tego drugiego nie wpuścili go do Sejmu.
-
Patryk Wachowiec: Sądy wciąż są bliżej papieru i nie nadążają za technologią, Prawo.pl | 2018-12-18
więcejPatryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju podkreśla, że wymiar sprawiedliwości to ciągłe balansowanie między dwiema istotnymi wartościami: z jednej strony ważna jest „obsługa klienta sądu”, z drugiej zapewnienie pełnego dostępu do sądu i sprawiedliwości.
-
Patryk Wachowiec: Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie przywraca praworządności, Rzeczpospolita | 2018-12-18
więcejPatryk Wachowiec w analizie dla Forum Obywatelskiego Rozwoju wskazuje, że wejście w życie ostatniej noweli i powrót sędziów SN i NSA do orzekania nie oznacza, że nieaktualne stają się inne zastrzeżenia dotyczące m.in. Izby Dyscyplinarnej czy składu Krajowej Rady Sądownictwa.
-
Komunikat 34/2018: Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie przywraca praworządności | 2018-12-18
więcejPod koniec listopada br. do Sejmu trafił projekt kolejnej nowelizacji ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym. Rządzący wycofali się z propozycji odesłania prawie 1/3 sędziów SN w stan spoczynku i wpływu prezydenta na możliwość dalszego orzekania po przekroczeniu wieku emerytalnego. Te zmiany dotyczą również sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ustawa, którą właśnie podpisał prezydent, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.
-
Patryk Wachowiec: Ustawa o SN, nowy reżim w KRS to dzieci prezydenta, Rzeczpospolita | 2018-12-18
więcejGościem programu Agaty Łukaszewicz #RZECZoPRAWIE był Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
Aleksander Łaszek: Mały deficyt budżetowy to pozytywne zaskoczenie, INNPoland | 2018-12-17
więcejMały deficyt budżetowy to pozytywne zaskoczenie. Niższe wykonanie planu wydatków jest czymś normalnym, jednak najczęściej te niewydane środki pod koniec roku są przeznaczane na inne cele. Dlatego ostrożnie pochwaliłbym też rząd za to, że w tym roku oszczędności idą na ograniczenie deficytu a nie są wydawane na bieżąco – przyznaje w rozmowie z INNPoland.pl ekspert FOR Aleksander Łaszek. Zastrzega jednak, że duża w tym rola sprzyjającej gospodarce koniunktury.
-
Patryk Wachowiec: Dzieci do Sejmu mogły wejść, pełnoletni już nie, Radio TOK FM | 2018-12-13
więcejAnalityk prawny FOR, Patryk Wachowiec, był gościem Aleksandry Dziadykiewicz w programie "Analizy" na antenie Radia TOK FM, gdzie opowiedział o wyroku sądu ws. niewpuszczenia go na obrady Sejmu w maju br.
-
Leszek Balcerowicz: Partyjna interwencja w gospodarkę zawsze się mści, Radio TOK FM | 2018-12-13
więcejLeszek Balcerowicz stwierdził w Poranku Radia TOK FM, że sytuacja z podwyżkami cen energii elektrycznej "obrazuje bałagan, jaki jest w tym rządzie". Dodał też, że deklaracja Krzysztofa Tchórzewskiego nie kończy sprawy podwyżek. Bo stawki opłat za prąd dla przedsiębiorstw, ale też fundacji i szpitali, nie podlegają ochronie ze strony URE. Firmy energetyczne mogą je dyktować bez żadnych konsultacji, oczekiwania na zgody urzędu.