2020-06-01
Komunikat 21/2020: Niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej naraża podatników i przedsiębiorców na wyższe koszty odszkodowań za ograniczenie wolności gospodarczej
Synteza:
- Przedsiębiorcy mogą składać pozwy o odszkodowania za ograniczenia wolności działalności gospodarczej na zasadach ogólnych Kodeku Cywilnego.
- Niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej wyklucza stosowanie Ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.
- Ograniczenia działalności gospodarczej wprowadzane na podstawie rozporządzeń pozostają wątpliwe pod kątem ich zgodności z art. 31 ust 3 i 92 ust. 1 Konstytucji RP.
- Upolityczniony Trybunał Konstytucyjny uniemożliwia przeprowadzenie właściwego postępowania w sprawie stwierdzenia niezgodności aktu prawa z Konstytucją celem ustalenia tzw. prejudykatu.
- Przedsiębiorcy dochodzący swoich roszczeń na zasadach ogólnych Kodeku Cywilnego będą związani decyzjami sądów powszechnych w zakresie stosowania tzw. rozproszonej kontroli konstytucyjności.
- Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w odpowiednim momencie umożliwiłoby szybszą i sprawniejszą wypłatę odszkodowań, ograniczonych do poniesionych szkód, a jednocześnie ograniczyłoby ich skalę.
- Rezygnacja z wprowadzenia stanu klęski żywiołowej oznacza możliwość uzyskania wyższych odszkodowań, jednak w wyniku dłuższych i droższych dla przedsiębiorców postępowań
Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.
Kontakt do autorki:
Eliza Rutynowska, prawniczka FOR
eliza.rutynowska@for.org.pl
Pliki do pobrania: