"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2018-10-24

KOS: Opinia ws. przesłuchania sędziego Igora Tulei

Warszawa, 23 października 2018 r.

Opinia KOS ( 8/2018)

Komitet Obrony Sprawiedliwości (KOS) wyraża głęboki niepokój w związku z naruszeniem podstawowych praw procesowych Sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei, podczas przesłuchania prowadzonego przez Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysława Radzika i Michała Lasotę, w dniu 10 października 2018 roku.

Wobec niezgodności z obowiązującymi przepisami prawa, nasz stanowczy sprzeciw budzi przesłuchanie sędziego Igora Tulei w charakterze świadka, pod groźbą odpowiedzialności karnej na etapie prowadzonego przez Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego postępowania wyjaśniającego, w związku z działalnością edukacyjną i orzeczniczą Pana Sędziego. Żaden przepis ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ani stosowanego posiłkowo Kodeksu postępowania karnego, nie przewiduje możliwości podjęcia na tym etapie postępowania ww. czynności. Uzyskanie od sędziego informacji w sprawie dopuszczalne jest wyłącznie w drodze dobrowolnego oświadczenia, niepodlegającego trybowi art. 233 k.k., tj. odpowiedzialności za fałszywe zeznania. 

Jako niezgodną z konstytucyjnym prawem do obrony, a tym samym niedopuszczalną, KOS ocenia odmowę dopuszczenia do udziału w przesłuchaniu pełnomocnika sędziego Igora Tulei, pomimo oczywistej konieczności ochrony interesów Pana Sędziego podczas przesłuchania, wynikającej m.in. z faktu, że przedmiotem przesłuchania – wbrew treści wezwania dostarczonemu świadkowi – stanowiła działalność orzecznicza Sędziego. Taka sytuacja w konsekwencji stwarzała bezwzględną potrzebę konsultacji z pełnomocnikiem w zakresie granic ujawnienia przez sędziego informacji związanych z jego działalnością orzeczniczą, w związku z obowiązującą go na mocy art. 108 § 1 k.p.k. tajemnicą narady, celem uniknięcia jej naruszenia. 
Pogwałcenie obowiązujących procedur stanowiła ponadto bezpodstawna zmiana przedmiotu przesłuchania. 
Działania te w sposób rażący naruszają zasadę niezawisłości sędziowskiej, stanowiąc jednocześnie przekroczenie uprawnień organu, naruszenie przepisów procedury karnej oraz formę represji, mającej na celu bezprawny wpływ na postawę i rozstrzygnięcia sędziów. Naruszenia, których dopuścili się Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego godzą nie tylko w prawa Sędziego Igora Tulei, ale również w prawo wszystkich obywateli do niezależnego sądu.

Partnerzy KOS:

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy
Iustitia Polska - "Polish Judges"
Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS” 
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia"
Inicjatywa Obywatelska Wolne sądy
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS
Archiwum Osiatyńskiego
Amnesty International Polska
Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju)
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administarcyjnych 
Forum Współpracy Sędziów

Pliki do pobrania: