"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2011-03-28

Stanowisko Koalicji „Masz głos, masz wybór” w sprawie dwudniowych wyborów do Parlamentu RP

Stanowisko Koalicji „Masz głos, masz wybór” w sprawie dwudniowych wyborów do Parlamentu RP

Trwa debata na temat wprowadzenia dwudniowych wyborów, czyli możliwości głosowania w sobotę lub niedzielę. Intencją wprowadzenia wyborów dwudniowych jest przede wszystkim chęć zwiększenia frekwencji wyborczej wśród dorosłych obywateli Polski. Taki też cel przyświeca koalicji „Masz głos, masz wybór”, czego wyrazem były dotychczasowe kampanie zachęcające do głosowania, które również miały na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawa wyborczego.

Koalicja „Masz głos, masz wybór” postuluje wprowadzenie tego rozwiązania, obok innych ważnych zmian takich jak:

  • zniesienie barier dla wyborców niepełnosprawnych (np. wprowadzenie nakładek na karty do głosowania),
  • stworzenie systemu informowania obywateli o procedurach wyborczych i kandydatach,
  • wprowadzenie edukacji wyborczej obywateli.

Decyzja o ewentualnym skorzystaniu z możliwości przeprowadzenia dwudniowych wyborów należy do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jednak kluczowe jest przekonanie obywateli, że jest to rozwiązanie korzystne i ułatwiające im dostęp do głosowania.

Z badań Instytutu Spraw Publicznych (2010) przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski wynika, że:

  • 40% obywateli uważa, że wydłużenie czasu głosowania do dwóch dni ułatwiłoby im wzięcie udziału w wyborach. Oznacza to, że z tej możliwości mogłoby skorzystać nawet do 12 milionów osób. W grupie osób wahających się czy wziąć udział w wyborach ten odsetek był jeszcze wyższy – 60%. Warto podkreślić, że miejsce zamieszkania, wykształcenie czy wiek badanych nie miały znaczącego wpływu na stosunek do dwudniowych wyborów.

Ponadto:

  • 64% osób pracujących wykonuje prace zarobkowe w weekendy (Centrum Badań Opinii Społecznej, 2010), średnio 7-8 mln pełnoletnich obywateli nie bierze udziału w wyborach z przyczyn od nich niezależnych, czyli jest to tzw. absencja przymusowa (Polskie Generalne Studium Wyborcze).

W trwającym dwa dni referendum przedakcesyjnym (2003) uczestniczyło 59% wyborców. Dla porównania, w referendum konstytucyjnym (1997) trwającym jeden dzień – 43%. To pokazuje, jak istotne dla wielu z nas jest wydłużenie czasu głosowania.

Warto zauważyć, że dwudniowe wybory nie oznaczają podwojenia wydatków (koszty wzrosną o 30% do 40%), a Państwowa Komisja Wyborcza nie przewiduje żadnych problemów organizacyjnych. Wręcz przeciwnie, dwudniowe wybory umożliwią lepsze przygotowanie gmin do potrzeb osób niepełnosprawnych (np. zapewnienie transportu do lokali).

Dotychczasowe doświadczenia pozwalają nam stwierdzić, że wprowadzenie dwudniowego głosowania, to krok w stronę ułatwienia Polakom udziału w wyborach. To decyzja ważna dla zwiększenia frekwencji i rozwoju polskiej demokracji.


Organizacje wchodzące w skład koalicji „Masz głos, masz wybór”:

  • Centrum Edukacji Obywatelskiej
  • Fundacja FOR
  • Fundacja im. Stefana Batorego
  • Fundacja Projekt: Polska
  • Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
  • Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej
  • Polska Fundacja im. Roberta Schumana
  • Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
  • Stowarzyszenie Prasy Lokalnej
  • Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
  • Stowarzyszenie Szkoła Liderów


Koalicja „Masz głos, masz wybór”:

Koalicja „Masz głos, masz wybór” (www.maszglos.pl) skupia kilkanaście opiniotwórczych i cieszących się autorytetem organizacji pozarządowych, które wspólnie działają na rzecz zwiększenia udziału obywateli w wyborach.

Organizacje te przeprowadziły cztery skuteczne kampanie profrekwencyjne:

Koalicja zabiega także o zmiany w prawie wyborczym, które mają ułatwić obywatelom udział w głosowaniu. Dzięki jej staraniom udało się wprowadzić do prawa wyborczego procedurę głosowania przez pełnomocnika, głosowanie korespondencyjne dla Polaków za granicą, ujednolicenie godzin otwarcia lokali wyborczych (7-21), a także możliwość głosowania dwudniowego.


Dodatkowe informacje:
Joanna Załuska, Fundacja im. S. Batorego
tel. +48 22 536 02 76, 502 064 507, e-mail: jzaluska@batory.org.pl

Emilia Legieta, Fundacja FOR
tel. +48 22 427 40 11, 691 232 993, e-mail: emilia.legieta@for.org.pl

Pobierz informację (PDF)

Zobacz relację ze spotkania Prezydenta Bronisława Komorowskiego z organizacjami pozarządowymi w sprawie dwudniowych wyborów (4 marca 2011 r.)

Zobacz informację na temat prezydenckich konsultacji w sprawie tegorocznych wyborów parlamentarnych na tvn24.pl