W dwudziestą rocznicę historycznego porozumienia, wielka koalicja organizacji pozarządowych rozpoczyna Inicjatywę, której celem jest zjednoczenie Polaków wokół radosnego święta 20-lecia polskiej wolności.
Inicjatywa RAZEM '89 jest otwartą platformą działania dla wszystkich, którzy chcą uczcić 20-lecie przemian ’89. Inicjatorami projektu są połączone w koalicji organizacje pozarządowe, m.in.: Fundacja Batorego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Projekt: Polska, Dom Spotkań z Historią, Fundacja FOR, Fundacja Ośrodka Karta, KIK Warszawa, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Polska Akcja Humanitarna, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Z każdym dniem do Inicjatywy dołączają kolejni partnerzy z całego kraju.
Inicjatywa RAZEM '89 jest otwartą platformą działania dla wszystkich, którzy chcą uczcić 20-lecie przemian ’89 r. - NGO's, szkół, instytucji, gmin, firm, zwykłych ludzi. Ponadpokoleniowo, ponad podziałami. Inicjatywa ma stać się katalizatorem – wywołać falę społecznych wydarzeń w całym kraju, inspirować, łączyć. Przekonać Polaków, że potrafią działać razem i razem dokonać wielkich rzeczy – przez kolejne 20 lat. W ramach Inicjatywy zostanie zorganizowana szeroka kampania komunikacyjna pod takim właśnie hasłem: RAZEM. Wszyscy, którzy chcą się przyłączyć do Inicjatywy, mogą to zrobić na stronie www.razem89.pl
Celem Inicjatywy RAZEM '89 jest wykreowanie pozytywnego społecznego ruchu wokół wydarzeń związanych z 20-leciem 1989 roku. - Chcemy, by ta wyjątkowa rocznica stała się radosnym świętem wygranej wolności - osobistej i gospodarczej. Chcemy obudzić w Polakach, także młodych, dumę – z 20 lat zmian, sukcesów i rozwoju Polski oraz z tego, że pokazując drogę wszystkim swoim sąsiadom, zaczęliśmy wielki historyczny proces w Europie. Chcemy przypomnieć, że udało nam się dlatego, że 20 lat temu potrafiliśmy się porozumieć i działać razem. Przekonać Polaków, że warto działać razem i że RAZEM mogą dokonać wielkich rzeczy – dziś i przez kolejne 20 lat. Stąd też data rozpoczęcia kampanii – rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, historycznego porozumienia. My, organizacje pozarządowe, już się zjednoczyliśmy – dziś apelujemy do wszystkich, by się do nas przyłączyli - mówią organizatorzy Inicjatywy.
Inicjatywa RAZEM ’89 to katalizator – została powołana, by uruchomić „kulę śniegową” społecznych inicjatyw. Pierwszym etapem jej działania było skontaktowanie się z tysiącami organizacji w całym kraju. Bardzo ważnym narzędziem jest tu strona www.razem89.pl. To na niej można się zarejestrować, zobaczyć kto się przyłączył, nadesłać swoje pomysły, ale też skorzystać z ciekawych gotowych propozycji lub po prostu poczytać o przemianach '89. Już dziś na stronie znaleźć można informacje np. o pierwszych konkursach grantowych czy ciekawe scenariusze zajęć historycznych nt. 89 roku i 20 lat przemian. Na niej też znajdować się będą relacje z wydarzeń organizowanych w całym kraju i kalendarium najbliższych akcji.
Aby działania wszystkich uczestników układały się w czytelny obraz i były widoczne, do dyspozycji wszystkich zaangażowanych w Inicjatywę oddane zostaje wspólne logo RAZEM. Logo pojawi się też w ogólnopolskiej kampanii promocyjnej, a także na gadżetach, plakatach, vlepkach.
- Naszą siłą będzie zasięg i skala – budowane przez każdego kolejnego uczestnika. Ale też otwartość i różnorodność - w ramach Inicjatywy jest miejsce na wszelkiego rodzaju projekty: od koncertów, przez debaty i wydawnictwa, po happenningi, wystawy czy projekty edukacyjne. Chcemy mówić o wolności osobistej, ale też gospodarczej, o tym co w Polsce i o tym co dalej – na Wschodzie, w Europie. Każdy może uczcić rocznicę 89 tak, jak chce. Działamy jednak pod wspólnym szyldem i ze wspólnym przesłaniem na ten rok: RAZEM! Każdy z nas mówi swoim głosem, ale razem jesteśmy bardziej słyszani. Dzięki temu dotrzemy także do osób, które na co dzień nie interesują się kwestiami publicznymi, a na nich także bardzo nam zależy - mówi Szymon Gutkowski, Projekt: Polska – Inicjatywa RAZEM '89.
Datą kulminacyjną obchodów będzie dla Inicjatywy 4 czerwca 1989, rocznica wolnych wyborów. Zaplanowano jednak także działania związane z innymi ważnymi wydarzeniami 89 roku: Okrągłym Stołem, powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego, reformą Balcerowicza, wyborami samorządowymi.
12 września 2009 r. - 20. rocznica pierwszego rządu wolnej Polski
12 września mija 20 lat od powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego rządu wolnej Polski. Organizacje Inicjatywy Razem 89 uczestniczą w przygotowaniach do uroczystości w Warszawie. Chcemy zachęcić Państwa do udziału w nich.
12 września, o godzinie 15.30, przy pl. Konstytucji 4 nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku dawnej "Niespodzianki".
12 września, o godzinie 16.00, w lokalu InfoQultury (pl. Konstytucji 4) odbędzie się spotkanie z Premierem Tadeuszem Mazowieckim. Będzie okazja do zadania pytania, podzielenia się swoja opinią, poruszenia kwestii, które są ważne dzisiaj, podziękowania, czyli wszystko, co chcielibyście powiedzieć Premierowi. Spotkanie poprowadzi Tomasz Lis, jest ono otwarte, serdecznie zapraszamy.
Ponieważ jednak dla wielu z Państwa przyjazd do Warszawy będzie niemożliwy – uruchamiamy adres internetowy pytaniedoPremiera@razem89.pl. Prosimy o przesyłanie swoich opinii, pytań, zagadnień, które chcielibyście poruszyć.
Także 12 września, o godzinie 19.00, w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert, którego Gośćmi Honorowymi będą Tadeusz Mazowiecki , prof. Leszek Balcerowicz i członkowie pierwszego niekomunistycznego rządu, a także Lech Wałęsa i wiele innych osób ważnych dla ostatniego dwudziestolecia.
W programie utwory Liszta, Pendereckiego, Elgara, Chopina, Beethovena. Leszek Możdżer zagra impresję na tematy polskie.
13 września w godzinach 10.00-16.30 na Uniwersytecie Warszawskim (stary BUW, Krakowskie Przedmieście 26/28), odbędzie się sesja „Bilans dwudziestolecia – w rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego”. W programie sesji trzy panele:
10.15 - 11.45 „Co zastaliśmy i jaką Polskę zostawiliśmy – mówią członkowie rządu Tadeusza Mazowieckiego”: Krzysztof Skubiszewski, Leszek Balcerowicz, Krzysztof Kozłowski, Aleksander Hall. Prowadzenie prof. Andrzej Friszke.
11.45 - 12.45 Przerwa na kawę
12.45 - 14.15 „Pierwszy rząd z perspektywy następnych” – mówią premierzy Jan K. Bielecki, Jan Olszewski, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Włodzimierz Cimoszewicz. Prowadzenie Aleksander Smolar.
14.15 - 15.30 Przerwa na lunch
15.30 - 16.30 „Następne 20 lat” – mówią Mateusz Halawa, Zespół Obsidian Millward Brown SMG/KRC, Katarzyna Julia Olesińska i Bartosz Stodulski, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", Julia Koszewska, Klub Inteligencji Katolickiej Warszawa, Szymon Gutkowski, Inicjatywa Razem 89. Prowadzenie prof. Wojciech Lengauer
Zapraszamy!
Więcej na www.razem89.pl